Śpiew w białoruskim więzieniu. Reportaż "Anna Paniszewa" [POSŁUCHAJ]
Dyrektorka szkoły polskiej w Brześciu – Anna Paniszewa – po przygotowaniu lekcji poświęconej żołnierzom wyklętym została aresztowana i osadzona w białoruskim więzieniu. Jak zaznacza, śpiew pomagał jej przetrwać najtrudniejsze chwile. Zachęcamy do wysłuchania reportażu zatytułowanego "Anna Paniszewa".
Anna Paniszewa
Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik
Uwolniona po ponad dwóch miesiącach, od czerwca przebywa w Polsce. Teraz w Lublinie szuka swojego miejsca i sposobu na życie, choć chciałaby kiedyś móc wrócić na Białoruś.
– Tutaj stoją moje kule, na pamiątkę po więzieniu. Nazywam się Anna, jestem dyrektorką polskiej szkoły w Brześciu i głównym koordynatorem form polskich i inicjatyw lokalnych Brześcia i obwodu brzeskiego, organizacji, która działa na pograniczu od 2013 roku – mówi bohaterka reportażu.
– "Rota" brzmiała w celach na Białorusi, w których spędziłam dwa i pół miesiąca. Od 12 marca do 21 maja 2021 roku. Z tekstem "Roty" zaczęła się i skończyła moja więzienna tułaczka. Tej piosenki też chętnie uczyły się moje współwięźniarki. Cyrylicą zapisywały sobie słowa, a potem wspólnie śpiewałyśmy po południu. Zaliczyłam cztery więzienia i w każdym śpiewałam. Robiłam to dość głośno. Więźniarki w celach paliły papierosy, a ja kaszlałam. Śpiewanie było sposobem na to, żeby wyrzucić z płuc te wszystkie toksyny – opowiadała.
– Nigdy bym nie pomyślała, że zostanę aresztowana. Cały czas dziwnie się z tym czuję. Podczas wszczęcia sprawy byłam na delegacji w Warszawie. Dowiedziałam się o wszczęciu sprawy karnej. Zrozumiałam, że dzieje się coś złego. Jak najszybciej wróciłam na Białoruś, żeby bronić swojej godności, szkoły i żołnierzy. To, co usłyszałam w środkach masowego przekazu, było nie tylko nadużyciem, ale tez kłamstwem i fabrykacją, a nic z tego, co mi zarzucano, nie miało miejsca. Działałam legalnie, w zarejestrowanej szkole z siedzibą w centrum miasta. Scenariusz lekcji został opracowany jeszcze w roku 2015 i wywieszony na stronie internetowej cztery lata później – wyliczała podczas rozmowy. – Nie ma prawa, które zabraniałoby nauczania historii. Mój przykład miał po prostu zastraszyć społeczeństwo – podsumowała.
Reportaż otrzymał Grand Prix KRRiT 2022.
***
Tytuł reportażu: "Anna Paniszewa"
Autorka reportażu: Anna Grydniewska
Data emisji: 23.11.2022
Godzina emisji: 22.06
pr/zch/kor